Szanowni Rodzice,


sytuacja, w której obecnie się znajdujemy, jest nietypowa dla nas wszystkich. Wspólnie musimy zmierzyć się z tym, co aktualnie się dzieje. Musimy zastosować optymalne środki ostrożności, byśmy wszyscy zdrowi wrócili do normalnego życia.

W piątek MEN wydało rozporządzenie, które prawnie umocowuje nauką zdalną z wykorzystaniem różnych komunikatorów (Internet, telefon).  Wiąże się to z tym, że:

 • nauczyciele są zobowiązani do realizowania kolejnych treści programowych, w związku z tym liczymy na Waszą pomoc, szczególnie w odniesieniu do uczniów klas I – IV;
 • ułożymy plan przesyłania informacji do uczniów zgodny z planem lekcji, będziemy się starać uwzględniać możliwości dzieci, higienę ich pracy, aby nie byli przeciążeni ilością przesyłanych materiałów, jak również ograniczone możliwości techniczne,
 • nauczyciele postarają się, o ile to możliwe, wybrać te treści programowe, które są łatwiejsze, z którymi uczniowie mogą sobie poradzić,
 • nauczyciele zgodnie z treścią rozporządzenia są zobowiązani do monitorowania pracy wykonywanej przez uczniów, tu liczymy na pomoc rodziców, którzy pomogą dzieciom w odesłaniu pracy na adres poczty elektronicznej, odesłanie informacji zwrotnej poprzez dziennik elektroniczny czy też poprzez telefon, możliwości jest wiele, by zwrotna informacja trafiła do danego nauczyciela,
 • rozporządzenie nakłada na nauczycieli obowiązek oceniania uczniów, oczywiście będziemy uwzględniać trudności, jakie może mieć dziecko, jego ograniczone możliwości techniczne itp., niemniej nie może być sytuacji, że Rodzic i dziecko ten czas potraktuje jako przerwę wakacyjną i nie będzie starał się komunikować z nauczycielami,
 • wszystkie pojawiające się problemy na bieżąco będzie wyjaśniał wychowawca, dlatego tak ważne jest, abyście codziennie zaglądali na swoją pocztę elektroniczną, zaglądali do dziennika elektronicznego, reagowali na podjęte przez wychowawcę próby nawiązania z Wami kontaktu.

Poniżej, zgodnie z rekomendacją MEN, umieszczamy informacje, jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

 • Nauka to nie tylko obowiązek, to także przyjemność. Dzieci lubią poznawać nowe rzeczy, odnosić sukcesy Spróbuj zachęcić swoje dziecko, by codziennie poświęcało czas na naukę.
 • Jeśli jesteś Rodzicem dziecka w młodszym wieku - zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do działania. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem.
 • Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych, pamiętając, że są one uzupełnieniem podręczników i książek.
 • Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności - zdobywanie wiedzy nie opiera się niestety wyłącznie na zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi mieć świadomość, że nauka to jego obowiązek.  Nauczanie nie może opierać się wyłącznie na nowoczesnych pomocach naukowych, często nauka musi być prowadzona tradycyjnym sposobem. Zadbaj, by dzieci zapisywały treści do zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń. Sprawdź, czy właściwie wykonało zadanie
 • Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem o celowości nauki zdalnej.
 • Ustal z dzieckiem harmonogram pracy, niech pracuje codziennie w ustalonych godzinach, najlepiej w tych godzinach, w których normalnie przebywa w szkole, jeśli w domu jest jeden komputer i kilkoro dzieci – ustal harmonogram: kto, w jakich godzinach pracuje przy komputerze, w jakich godzinach pracuje z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń itp.

Ważne będzie określenie i wskazanie etapów pracy. W zależności od tego na ile dziecko jest samodzielne – pomóż mu określić, jak ma rozłożyć czas przy nauce. Należy pamiętać o racjonalnym rozłożeniu obowiązków. Dziecko musi mieć też czas wolny.

 • Znając możliwości swojej pociechy, możesz pomóc w dostosowaniu działań do możliwości dziecka. Oczywiście starsi uczniowie są już bardziej samodzielni, a rola Rodzica będzie bardziej polegała na kontrolowaniu i dyskretnym monitorowaniu pracy. Waszej pomocy potrzebujemy szczególnie w przypadku dzieci klas I – IV.
 • Dopinguj swoje dziecko do pracy, nie krytykuj, dostrzegaj to, co pozytywne.
 • W tych dniach Twoje dziecko będzie więcej czasu pracowało przy komputerze, wykorzystując różne formy komunikowania się. Zwracaj uwagę, co w danej chwili robi Twoje dziecko przy komputerze.
 • Ustal jasne zasady – jasno określ, czego nie może robić w Internecie – podawać numerów telefonu, umieszczać zdjęć rodzinnych itp.
 • Warto też wskazać czas – jak długo nasza pociecha w ciągu dnia może korzystać z różnego rodzaju mediów i w jakich godzinach, może się zdarzyć, że pod pretekstem nauki, będzie przesiadywało nadmierną ilość czasu przy telefonie, laptopie.
 • Nie odcinaj dziecka od Internetu, ale ucz go mądrego korzystania z tych zasobów wiedzy,
 • Naucz swoje dziecko ograniczonego zaufania – nie wszystko to, co widzimy w Internecie jest zgodne z prawdą.
 • Pamiętaj, że są też różne aplikacje, programy –tzw. kontrola rodzicielska, z której możecie skorzystać, jeśli obawiacie się o bezpieczeństwo swoich dzieci.


Rodzicu – prosimy Cię o pomoc. Ty jesteś teraz najbliżej swojego dziecka. Bądź też wsparciem dla swojej pociechy. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się do wychowawcy czy nauczyciela z danym problemem. Zrobimy wszystko, by go rozwiązać.


Informujemy, że z dniem 25.05.2018r.

w Zespole Szkół w Sośniach

został powołany

Inspektor Ochrony Danych

Waldemar Dolata

kontakt:  w_dolata@wp.pl

UBEZPIECZENIE COMPENSA


"Zatrzymać dzieje szkoły"


Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
8 Lipca 2020
Imieniny obchodzą
Adrian, Adrianna, Chwalimir, Edgar,
Elżbieta, Eugeniusz, Kilian, Prokop,
Wirginia

Do końca roku zostało 177 dni.
Zodiak: Rak

Kontakt

Zespół Szkół w Sośniach

ul. Wielkopolska 43

63-435 Sośnie

tel./fax 62 739 10 23

e-mail: zssosnie@sosnie.pl