Plan pracy pedagoga
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Drogi Uczniu!
Każdego dnia możesz zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego, możesz skonsultować nurtujący cię problem, lub zasięgnąć porad w sprawach, z którymi nie jesteś w stanie sam sobie poradzić. Pamiętaj, aby o wszystkich ważnych sprawach rozmawiać ze swoimi rodzicami w domu, natomiast w szkole zgłaszaj wszelkie problemy i wątpliwości swojemu wychowawcy.
Jesteśmy w stanie pomóc Ci w każdej sytuacji, musimy jednak wiedzieć o Twoim problemie. Nie ukrywaj go, jeżeli nie masz śmiałości opowiedzieć w szkole,
zwierz się innej zaufanej osobie, najlepiej rodzicom lub komuś innemu z rodziny.
Z każdej sytuacji, nawet tej najtrudniejszej jest wyjście. PAMIĘTAJ!!!
Szanowny Rodzicu!
Jeżeli chcesz skorzystać z porad lub jeżeli potrzebujesz pomocy w przezwyciężeniu problemów swojego dziecka, zapraszam na spotkanie do pedagoga szkolnego.
Dyżur pozalekcyjny dla Uczniów i Rodziców jest w każdą środę od godziny 1430
We współczesnym świecie coraz więcej uczniów ma różne problemy emocjonalne
i zaburzenia zachowania. Dzieci nie potrafią same sobie poradzić z negatywnymi emocjami i stają się bardziej agresywne albo wycofane w kontaktach społecznych,
co w efekcie może doprowadzić do różnych form niedostosowania społecznego oraz licznych, poważnych problemów emocjonalnych. Pedagog powinien być rzecznikiem praw ucznia oraz koordynatorem wszystkich działań podejmowanych w celu niesienia pomocy uczniowi. Pedagog potrafi nawiązać właściwy kontakt z ludźmi, a także rozpoznać i zdiagnozować sytuacje problemowe.Pedagog ma obowiązek współpracy z różnymi instytucjami publicznymi pomagającymi dziecku i rodzinie. Należą do nich:
Dbajmy razem o prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny naszych dzieci, a będą one szczęśliwe. Zapewnijmy im poczucie bezpieczeństwa i możliwość optymalnego rozwoju przez naukę, zabawę oraz realizację ich marzeń. Wspólnie wzmacniajmy ich poczucie własnej wartości, a będziemy spokojni o ich przyszłość oraz dumni z ich efektów w nauce.
„Twoje dzieci staną się tym, kim ty jesteś, a więc bądź tym, kim chcesz, aby one były”."Ma dziecko przyszłość, ale i ma przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin samotnych, najistotniejszych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi".
Ważne
W przezwyciężaniu problemów szkolnych i rodzinnych dziecka pomaga również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ostrowie Wielkopolskim, z którą na bieżąco współpracujemy. Każdy rodzic / prawny opiekun, który chce zarejestrować dziecko do poradni musi wypełnić wniosek o zdiagnozowanie dziecka (dostępny na str. poradni: poradnia-ostrow.pl , w zakładce druki do pobrania) i złożyć go w sekretariacie poradni.
Dostęp do Internetu to w czasach obecnych nie tylko gromadzenie i sprawdzanie informacji ale jest to również dostęp do nieodpowiednich treści, do drastycznych obrazów czy agresywnych użytkowników.Wybuch epidemii SARS-CoV-2 w znacznym stopniu spowodował przeniesienie życia społecznego do świata wirtualnego, a co za tym idzie również nasilenie różnego rodzaju zagrożeń z tym związanych. Nieświadomość młodych ludzi powoduje, że w jednej chwili, mogą oni stać się zarówno ofiarą jak i sprawcą czynu zabronionego.„Wg Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich” osobą nieletnią jest osoba, która:
W chwili obecnej wzrasta ilość cyberprzestępstw popełnianych przez młodych ludzi. Cyberprzemoc to m. in. stosowanie przemocy z użyciem m. in. e-maile, witryny internetowe. Cyberprzemoc spotykana jest bardzo często w zamkniętych grupach klasowych, na portalach społecznościowych czy w grach on-line. Do działań cyberprzemocy możemy zaliczyć ośmieszanie, poniżanie czy publikowanie i rozsyłanie zdjęć bez zgody drugiej osoby. Coraz częściej pojawia się agresja słowna m. in złośliwe komentarze i wyzwiska, ale są też groźby. Pojawiają się także przypadki przejmowania kont na portalach społecznościowych oraz tworzenie fałszywych kont po to aby komuś zaszkodzić chociażby poprzez publikowanie zdjęć i filmów, które mają na celu obrażenie lub ośmieszenie kogoś.
Informacja oraz poradnik prewencyjny na temat odpowiedzialności prawnej
nieletnich oraz cyberprzemocy zostaje przekazany na prośbę Komendanta Powiatowej Policji
w Ostrowie Wielkopolskim.